Jesteś nowy na naszym forum?

Zapoznaj się z innymi i dowiedz gdzie i jak możesz zamieścić ogłoszenia.

Czytaj więcej

Nowy serwis z ogłoszeniami

Zapraszamy na nasz nowy serwis z ogłoszeniami. Znajdziecie tam sporo interesujących ogłoszeń. Czytaj więcej

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakiś problem i potrzebujesz pomocy napisz a na pewno pomożemy.

Czytaj więcej

Nabór na Moderatora i Redaktora

Poszukujemy Moderatorów i Redaktorów na nasze forum. Chciałbyś dołączyć?

Czytaj więcej
Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kindergeld - zasiłek rodzinny w Niemczech
Post: #1
Kindergeld - zasiłek rodzinny w Niemczech

Pieniądze na dzieci dla osób pracujących w Niemczech.

Zapraszam do dyskusji i zamieszczania ważnych informacji na temat kindergeld. Każdy ważny wpis zostanie umieszczony w pierwszym poście a autor postu otrzyma punkt "pomógł".
| Zarabianie w internecie |

Znajdziesz mnie na facebook'u, instagramie oraz youtubie.
02-04-2014, 20:44
Cytuj

Post: #2
Aby uzyskać zwrot zasiłku rodzinnego w Niemczech, należy złożyć poświadczony przez pracodawcę wniosek (Antrag auf Kindergeld) we właściwej kasie rodzinnej (Familienkasse) przy Urzędzie Pracy (Bundesagentur für Arbeit). Siedziba kasy rodzinnej odpowiedzialnej za przyznawanie świadczeń zależy od miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w przypadku braku miejsca zamieszkania w Niemczech od siedziby pracodawcy.

Zasiłek rodzinny przyznawany jest na każde dziecko, także dzieci adoptowane oraz na dzieci współmałżonka, które należą do wspólnego gospodarstwa domowego i nie ukończyły 18 lat lub 25 lat (w przypadku kontynuacji nauki). Dzieci w trakcie pobierania zasiłku mogą mieszkać w Polsce, a rodzice nie muszą przebywać w związku małżeńskim.

Kindergeld do 4 lat wstecz !

O wypłatę Kindergeld można starać się aż do czterech lat wstecz. Osobie wnioskującej zostaną wypłacone pieniądze z tytułu zasiłku rodzinnego za wszystkie miesiące, w których występowało prawo do pobierania Kindergeld.

Kto w ostatnich czterech latach pracował lub działał w Niemczech, a do tej pory nie pobierał Kindergeld, powinien natychmiast zgłosić się do nas po wypłatę świadczenia rodzinnego za wszystkie przepracowane miesiące.
http://www.arbeitsamt.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=161&Itemid=64
04-04-2014, 11:38
Cytuj

Post: #3
By starac sie o Kindergeld nalezy zlozyc kilka wnioskow do Familienkasse
1.Anlage Kind
2.Antrag auf Kindergeld
3.Familienstandsbescheinigung für die Gewährung von Kindergeld
4.Arbeit geberbescheinigung
04-04-2014, 11:49
Cytuj

Post: #4
Koniec wypłacania Kindergeld



Koniec ery łatwego i szybkiego wypłacania Kindergeld w Niemczech. Przed rodzicami piętrzą się kłopoty. Nowe realia oznaczają dla wielu rodzin koniec wypłacania Kindergeld na dzieci mieszkające w Polsce !

Coraz większe problemy mają rodzice z otrzymaniem zasiłku rodzinnego Kindergeld na dzieci mieszkające w Polsce. Wypłata wielu zasiłków jest wstrzymana, a sprawy w Kasach Rodzinnych ciągną się miesiącami. Winę za taki stan rzeczy ponosi niemiecka administracja.

Rodzice pracujący w Niemczech, a posiadający dzieci w Polsce, muszą się nastawić na prawdziwy bój z urzędnikami swojej Kasy Rodzinnej, jeżeli nadalpragną otrzymywać świadczenie rodzinne w Niemczech.

Możliwość otrzymania przez polskich pracowników w Niemczech zasiłku rodzinnego o wdzięcznej nazwie „Kindergeld”, oznaczała dla ich rodzin znaczną poprawę i tak najczęściej ich kiepskiej sytuacji finansowej. Niejednokrotnie taki zastrzyk pieniędzy pochodzący z comiesięcznej wypłaty Kindergeld stanowił równowartość 1/4, a w rodzinach wielodzietnych nawet 1/2 miesięcznej pensji rodzica. Zarówno system wypłat, jak i system wydawania decyzji o przyznaniu Kindergeld działał w Niemczech sprawnie, ale do czasu... gdy niemiecka administracja odpowiedzialna za rozpatrywanie wniosków i wypłatę Kindergeld została zreformowana. Oczywiście na niekorzyść rodziców będących wnioskodawcami.

Przełomowym momentem dla rodziców ubiegających się o Kindergeld, a co się z tym później wiązało - niekończącym się oczekiwaniem, okazała się zmiana właściwości Kas Rodzinnych odpowiedzialnych za świadczenia rodzinne wypłacane na rzecz dzieci mieszkających poza Republiką Federalną Niemiec. Tym samym wszystkie wnioski polskich pracowników, których dzieci nie mieszkają w Niemczech, zostały przeniesione do jednej centralnej placówki. Decyzja o podziale na jednostki i przypisanie im poszczególnych wniosków z pewnością miała usprawnić działania urzędników. Jednak dla osób czekających na wypłatę zasiłku stała się początkiem problemów. Otóż system, który miał w zamyśle usprawnić proces przyznawania i wypłacania Kindergeld, okazał się totalną klapą. Aż trudno w to uwierzyć, że w dzisiejszych nowoczesnych Niemczech nie poradzono sobie z problemem logistycznym, ale fakt faktem w jednej centralnej Kasie Rodzinnej, do której napłynęły z całych Niemiec akta wszystkich spraw związanych z dziećmi w Polsce, zrobił się ogromny zator. Zbyt duża ilość spraw w stosunku do zbyt niskiej liczby urzędników zajmujących się opracowywaniem spraw zastopowała sprawne opracowywanie wniosków.

Dla wielu rodziców pobierających już Kindergeld zaskoczeniem okazał się moment zatrzymania comiesięcznych świadczeń. Wywołało to lawinę telefonów oraz wizyt w biurach zajmujących się zasiłkami rodzinnymi lub wizyt bezpośrednio w Kasie Rodzinnej. Niejednokrotnie takie wstrzymanie wypłaty zasiłku rodzinnego trwa zaledwie kilka miesięcy, co nie jest wcale długim okresem. Istnieje jednak grono osób, którym mimo otrzymania informacji o posiadaniu w Kasie Rodzinnej kompletu dokumentów, do dnia dzisiejszego nie wypłacono Kindergeld. W takiej sytuacji rodziców ogarnęła zrozumiała panika i strach o sytuację finansową rodziny, która od momentu wstrzymania świadczeń stała się niestabilna i znacznie osłabiona. Niejednemu rodzicowi puszczały nerwy, gdy nie mógł się dodzwonić do Kasy Rodzinnej, a zdesperowany odwiedzając ją osobiście zaledwie usłyszał zdawkowe Ihre Akten sind in der Bearbeitung (Pańska sprawa jest w opracowaniu). Ciągłe zapewnianie o opracowywaniu wniosku i prośba o nieustanną cierpliwość nie uspokajała i nadal nie uspokaja rodziców czekających na Kindergeld. Perspektywa nadpłacenia zaległych świadczeń niekoniecznie pociesza rodziców przyzwyczajonych w przeszłości do regularnych przelewów zasiłku rodzinnego, gdyż pieniądze potrzebne są każdego dnia, a koszty utrzymania dzieci stale rosną. Osoby dopiero starające się o przyznanie Kindergeld są już na wstępie informowane o długim okresie oczekiwania. Jednak i w tym przypadku po kilku miesiącach budzi się w nich pytanie: Jak długo jeszcze mam czekać i czy w ogóle jest szansa na przyznanie mi zasiłku ?

Decyzja o przeniesieniu do jednej Kasy Rodzinnej wszystkich spraw dotyczących zasiłku rodzinnego pracowników, którychdzieci mieszkają w Polsce, wywołała chaos organizacyjny, a w efekcie czego powstał bałagan, a wśród zaskoczonych i zniecierpliwionych rodziców pojawiło się uczucie zaniepokojenia połączone czasem z nieukrywaną agresją. Z jednej strony pojawia się bowiem przeświadczenie „Kindergeld należy mi się”, a z drugiej strony trafia się na mur biurokracji, który blokuje szybką wypłatę świadczenia.

Rodzicom pozostało jedynie "cierpliwie" czekać. Powiedzenie "czas to pieniądz" w tym przypadku może mieć zupełnie inne znaczenie. Jeśli otrzymamy decyzję o przyznaniu świadczenia, to zaległe pieniądze i tak zostaną wypłacone. Z pewnością można jednak stwierdzić, że rodzice woleliby mieć pieniądze z tytułu zasiłku rodzinnego zdecydowanie szybciej niż później.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że w najbliższej przyszłości trudno liczyć na nowe etaty urzędnicze, a tym samym na nowych urzędników, którzy przyspieszyliby prace związane z opracowaniem złożonych do tej pory wniosków. Dlatego rodzicom nie pozostaje nic innego jak tylko cierpliwie czekać i cieszyć się, że zasiłek rodzinny w Niemczech jest jeszcze wypłacany na dzieci przebywające w Polsce. Biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich miesięcy w Wielkiej Brytanii można zastanawiać się, czy także Niemcy nie będą rozważać skrócenia świadczeń rodzinnych dla obcokrajowców ? Póki co świadczenia rodzinne są w Niemczech wypłacane Polakom (choć najczęściej z opóźnieniem), więc z tego trzeba się cieszyć.

© finanzamt.pl
05-04-2014, 12:52
Cytuj

Post: #5
Wiele osob pyta o okres oczekiwania...
Na pytania odpowiada Krzysztof Peśla, prawnik prowadzący kancelarie w Löcknitz (Niemcy) oraz w Szczecinie.


Kto z zatrudnionych w Niemczech Polaków ma prawo ubiegać się o Kindergeld? Czy także pracownicy sezonowi oraz ci z naszych rodaków, którzy zdecydowali się założyć za Odrą własną firmę? A co z pracownikami delegowanymi, którzy formalnie są zatrudnieni w Polsce?

– O cały Kindergeld lub różnicę pomiędzy niemieckimi, a polskimi świadczeniami mogą ubiegać się następujące grupy osób:

1. Pracownicy zatrudnieni w Niemczech na niemiecką umowę o pracę – w tym także pracownicy sezonowi.

2. Pracownicy oddelegowani i inne osoby przebywające zwyczajowo w Niemczech. Dotyczy to każdego okresu, w którym przebywali oni nieprzerwanie w Niemczech powyżej 183 dni. Przy czym krótkie przerwy w pobycie nie powodują utraty prawa do Kindergeld.

3. Samozatrudnieni w Niemczech, tj. prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe). Mają oni prawo do Kindergeld, jeżeli uzyskali dochody i rozliczyli się w Niemczech, a ich dochód w Polsce w tym samym czasie nie przekroczył kwoty 4065 EUR. Uzyskają oni Kindergeld nawet w sytuacji, gdy mieszkali w Niemczech przez mniej niż 183 dni z rzędu.

4. Rozwiedzeni rodzice, przebywający z dziećmi w Polsce – z reguły mamy – jeżeli drugi z rodziców pracuje, wykonuje działalność bądź przebywa na stałe w Niemczech.

– Jeśli ktoś przeoczył albo nie dopełnił formalności i nie występował dotąd o Kindergeld, czy możliwa jest spłata tego świadczenia za kilka lat wstecz?

– Tak, o Kindergeld można występować do czterech lat wstecz, licząc zawsze od końca bieżącego roku kalendarzowego. Tak więc do końca roku 2014 można uzyskać Kindergeld jeszcze za cały rok 2010.

– W praktyce jak długo, po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów w niemieckim urzędzie, czeka się na pierwszy przekaz zasiłku (Kindergeld)?

– Co do zasady niemiecki urząd – Familienkasse (kasa rodzinna) – powinien rozstrzygnąć wniosek w terminie 6 miesięcy od daty jego złożenia.

– Od maja 2013 roku rozpatrywaniem polskich wniosków w sprawie Kindergeld zajmuje się tylko jedna, wydzielona jednostka – Familienkasse Sachsen. Czy po tej zmianie procedura trwa krócej?

– Takie było zamierzenie autorów zmian. Niestety jak na razie efekt jest dokładnie odwrotny – wiele osób czeka obecnie na Kindergeld rok i dłużej.

– Czy pomoc takiej firmy jak Pana może mieć wpływ na termin rozpatrzenia złożonego wniosku?

– Zarówno firmy doradcze jak i kancelarie prawne prowadzące sprawy o Kindergeld mają znacznie więcej możliwości, aby wpłynąć na czas rozpatrywania wniosku, niż osoby składające wniosek samodzielnie. Jeżeli chodzi o nas, to stosujemy w tym celu wszelkie dopuszczalne środki prawne i pozaprawne, np. systematyczne monitowanie, osobistą obecność w Familienkasse czy też informowanie o zaistniałej sytuacji polskich służb dyplomatycznych. W przypadku dużych opóźnień w rozpatrywaniu sprawy przygotowujemy dla klientów pozwy do sądu o wypłatę świadczeń ze względu na opieszałość niemieckiej administracji. Często już samo wkroczenie na drogę sądową powoduje niezwłoczne wydanie przez kasę rodzinną spóźnionej decyzji.

– Co w przypadku, gdy strona niemiecka długo nie podejmuje decyzji w sprawie konkretnego wniosku dotyczącego Kindergeld? Czy potem ewentualnie można dochodzić karnych odsetek?

– Podobnie jak w prawie podatkowym, jeżeli to podatnik jest opieszały, musi płacić wysokie odsetki. Państwo natomiast takich odsetek nie płaci. Taka sama sytuacja ma niestety miejsce również w przypadku Kindergeld.
03-06-2014, 14:46
Cytuj

Post: #6
Do tej pory pisalam o tym jak starac sie o kindergeld,a nie wspomnialam co zrobic gdy otrzymamy odmowe(abgelehnt)

Artykul pochodzi ze zrodla Prawo i Adwokaci.

Niemiecki zasilek rodzinny na dziecko dla obywateli Polski.

Obywatele polscy mieszkajacy w Niemczech moga ubiegac sie o zasilek rodzinny na dziecko,ktore z drugim rodzicem mieszka w Polsce.
Tak orzekl 23 marca 2011 roku Sad Finansowy Neustsdt(sygnatura akt 2 K 2248/10)


W takich przypadkach-jesli dziecko z drugim rodzicem mieszka w Polsce-Kasy rodzinne w Niemczech na ogol odmawiaja zasilku rodzinnego argumentujac,ze zgodnie z §64 ust.II.nr1 niemieckiej ustawy o podatku dochodowym (EstG) pierwszenstwo nabycia zasilku przysluguje osobie bezposrednio zajmujacej sie dzieckiem,w zwiazku z czym tylko ta osoba uprawniona jest do ubiegania sie o zasilek rodzinny w federalnej centrali urzedu pracy w Norymbergii.Uzasadniajac odmowe przyznania zasilku kasy powaluja sie na wyzej przedstawiona podstawe prawna,jak i na orzecznictwo Europejskiego Trybunalu Sprawiedliwosci.
Argumenty podnoszone przez kasy rodzinne byly przedmiotem rozwazan Sadu Finansowego Landu Nadrenia-Palatynatw Neustadt,ktory w wyrokuz 23 marca 2011r,orzekl,iz rodzic mieszkajacy w De powinien ubiegac sie wyplate zasilku na dziecko w niemieckiej kasie rodzinnej,zas rodzic mieszkajacy w Polsce nie ma podstaw prawnych do pobierania w Niemczech zasilku rodzinnego na dziecko.

Uzasadniajac wyrok Sad Finansowy Landu Nadernia-Palatynatw Neustadt, powolal sie na Art.73,obowiazujacego wowczas europejskiego rozporzadzenia EWG Nr.1408/71,odpowiednika obowiazujacego aktualnie Art.67 rozporzadzenie EG 888/2004,ktory ma na celu przede wszystkim zapewnienie swobody wyboru miejsca zamieszkania oraz pobytu rodzica i dziecka.

Wniosek o przyznanie zasilku rodzinnego w Niemczech nadal wymaga sporzadzenia gruntownego uzasadnienia,zwlaszcza ze nie wszystkie kasy rodzinne zapoznaly sie z nowym orzecznictwem,nie wszystkie uznaja zasadnosc nieprawomocnego jeszcze wyroku.
Odmowa przyznania zasilku jest w wielu przypadkach powierzchownie uzasadniona i nie odpowiada aktualnym przepisom prawnym.

Zatem radzimy Panstwu skladac sprzeciw(Einspruch) wobec negatywnej decyzji niemieckiej kasy rodzinnej,ktora na podstawie wyzej przedstawionych argumentow odmawia zasilku rodzinnego dla rodzica mieszkajacego w Niemczech.
W ten sposob mozna uniknac utraty praw do zasilku na dziecko.
16-06-2014, 10:25
Cytuj

Post: #7
Odmowa opiera sie na & 64 Abs.2 S. 1
§ 64
Zusammentreffen mehrerer Ansprüche

(1) Für jedes Kind wird nur einem Berechtigten Kindergeld gezahlt.

(2) Bei mehreren Berechtigten wird das Kindergeld demjenigen gezahlt, der das Kind in seinen Haushalt aufgenommen hat. Ist ein Kind in den gemeinsamen Haushalt von Eltern, einem Elternteil und dessen Ehegatten, Pflegeeltern oder Großeltern aufgenommen worden, so bestimmen diese untereinander den Berechtigten. Wird eine Bestimmung nicht getroffen, so bestimmt das Familiengericht auf Antrag den Berechtigten. Den Antrag kann stellen, wer ein berechtigtes Interesse an der Zahlung des Kindergeldes hat. Lebt ein Kind im gemeinsamen Haushalt von Eltern und Großeltern, so wird das Kindergeld vorrangig einem Elternteil gezahlt; es wird an einen Großelternteil gezahlt, wenn der Elternteil gegenüber der zuständigen Stelle auf seinen Vorrang schriftlich verzichtet hat.

(3) Ist das Kind nicht in den Haushalt eines Berechtigten aufgenommen, so erhält das Kindergeld derjenige, der dem Kind eine Unterhaltsrente zahlt. Zahlen mehrere Berechtigte dem Kind Unterhaltsrenten, so erhält das Kindergeld derjenige, der dem Kind die höchste Unterhaltsrente zahlt. Werden gleich hohe Unterhaltsrenten gezahlt oder zahlt keiner der Berechtigten dem Kind Unterhalt, so bestimmen die Berechtigten untereinander, wer das Kindergeld erhalten soll. Wird eine Bestimmung nicht getroffen, so gilt Absatz 2 Satz 3 und 4 entsprechend.


§ 63
Kinder

(1) Als Kinder werden berücksichtigt
1. Kinder im Sinne des § 32 Absatz 1,
2. vom Berechtigten in seinen Haushalt aufgenommene Kinder seines Ehegatten,
3. vom Berechtigten in seinen Haushalt aufgenommene Enkel.

§ 32 Absatz 3 bis 5 gilt entsprechend. Kinder, die weder einen Wohnsitz noch ihren gewöhnlichen Aufenthalt im Inland, in einem Mitgliedstaat der Europäischen Union oder in einem Staat, auf den das Abkommen über den Europäischen Wirtschaftsraum Anwendung findet, haben, werden nicht berücksichtigt, es sei denn, sie leben im Haushalt eines Berechtigten im Sinne des § 62 Absatz 1 Nummer 2 Buchstabe a. Kinder im Sinne von § 2 Absatz 4 Satz 2 des Bundeskindergeldgesetzes werden nicht berücksichtigt.

(2) Die Bundesregierung wird ermächtigt, durch Rechtsverordnung, die nicht der Zustimmung des Bundesrates bedarf, zu bestimmen, dass einem Berechtigten, der im Inland erwerbstätig ist oder sonst seine hauptsächlichen Einkünfte erzielt, für seine in Absatz 1 Satz 3 erster Halbsatz bezeichneten Kinder Kindergeld ganz oder teilweise zu leisten ist, soweit dies mit Rücksicht auf die durchschnittlichen Lebenshaltungskosten für Kinder in deren Wohnsitzstaat und auf die dort gewährten dem Kindergeld vergleichbaren Leistungen geboten ist.
16-06-2014, 10:31
Cytuj

Post: #8
Mam taki problem że od roku mieszkam w Niemczech z dzieckiem ...i dostaję pomniejszone Kindergeld ?tak jakby mieszkało w Polsce dokładnie 165,60 euro 2 listy do Bautzen, 1 do Ulm i cisza na morzu czy już czas zgłosić tą sprawę do prawnika?
28-07-2014, 22:01
Cytuj

Post: #9
Witaj!
Rozumiem,ze ten fakt zglosiles do FK i nie otrzymales(las) zadnej odpowiedzi.
Postaraj sie o zaswiadczenie z Pomocy Spolecznej i dostarcz je najszybciej [przetlumaczone na jezyk niemiecki] do Twojej kasy.
Jesli to nie poskutkuje zglos sie do adwokata z listami jakie wyslales(las) do FK.
To co Ci zabrano beda musieli nadplacic.

Wazne!
Jesli zglosisz sie do
Pomocy dopilnuj by Ci w dokumentach nie napisali-nie staral sie tylko-nie przysluguje.
28-07-2014, 22:23
Cytuj

Post: #10
Czasami wystarczy zadzwonic i dowiedziec sie - jaki jest przyypuszczalny czas zalatwienia sprawy.
Nam to pomoglo - po pöl roku czekania - obiecano, ze w ciagu 2 tyg. otrzymam odpowiedz. Byla w kilka dni + nadplata.
Madry wie co mowi, glupi mowi co wie.
29-07-2014, 00:01
Cytuj

Post: #11
(29-07-2014, 00:01)ychna napisał(a): Czasami wystarczy zadzwonic i dowiedziec sie - jaki jest przyypuszczalny czas zalatwienia sprawy.
Nam to pomoglo - po pöl roku czekania - obiecano, ze w ciagu 2 tyg. otrzymam odpowiedz. Byla w kilka dni + nadplata.

Dzwoniłam około 10 razy za każdym razie mi obiecywali że za 2tygodnie, za 3 tygodnie i nic z tego . W sierpniu minie już rok. W końcu pojechałam osobiście do FK w Ulm. To jak mówiłam że dzwoniłam tyle razy to Pani się zaczęła śmiać i mówiła że to tylko infolinia oni nie mają wpływu na szybsze załatwienie sprawy notują tylko w twoim dokumentach datę kiedy dzwoniłaś. Jeżeli chodzi o odpowiedź Anity zaświadczenie z opieki społecznej dawałam jak mój mąż składał dokumenty na kindergeld i mimo to przyznali nam pomniejszoną kwotę, bo ,,dziecko przebywało na terenie Polski,, a od roku przebywa na terenie Niemiec, a i tak jestem bezsilna co do tej sprawy.
29-07-2014, 08:16
Cytuj

Post: #12
Perla podam Ci bezposredni adres gdzie mozesz napisac oficjalna skarge na opierzalosc pracownikow FK

Service-Haus.Kundenreaktionsmanagement@arbeitsagentur.de

Moj kolega tez mial ten sam problem co Ty,ale nie wiem jak sie potoczyla jego sprawa,ale jak wroci to spytam i napisze Ci.
30-07-2014, 11:11
Cytuj

Post: #13
Moze komus sie przyda gdy bedzie chcial napisac do polskiego rzecznika praw obywatelskich


http://www.ombudsman...ombudsmen.faces
30-07-2014, 12:23
Cytuj

Post: #14
A i owszem - Automat informuje o przypuszczalnym oczekiwaniu na rozpatrzeniu akt; - np. dla Miasta Hamburga - dzielnica Horn itp.
[/u]
Ale pracownicy FK juz o samych konkretach.

Ja dzwoniac lub piszac / mailujac w sprawach urzedowych zawsze notuje sobie date, ew. nazwisko i namiary osoby, z kröra mam kontakt. Zbieram röwniez kopie wysylanych przeze mnie pism.

Nie sadze, zeby ktos robil cos zlosliwie.
Trzeba ponownie ustalic jakich dokumentöw brakuje; Prawda jest, ze czasami trzeba ten sam dokument kilka razy dostarczyc (sama wiem, ze denerwuje ale tak tez bywa... ).
I drazyc do skutku, np. dzwonic i pytac co 3 tygodnie Wink
Madry wie co mowi, glupi mowi co wie.
30-07-2014, 14:20
Cytuj

Post: #15
Ychna z ta zlosliwosc raczej tam dominuje.
Poczytaj sobie artykul
http://deutschelobby...nkasse-bautzen/
30-07-2014, 15:37
Cytuj

Post: #16
Ja wypowiadam sie na podstawie wlasnych doswiadczen.
Madry wie co mowi, glupi mowi co wie.
30-07-2014, 19:39
Cytuj

Post: #17
Nie no spoko....ja z nimi przeszlam gehenne.

Ychna Twoje pociechy tutaj urodzone wiec jest troszeczke inaczej.
30-07-2014, 22:40
Cytuj

Post: #18
(30-07-2014, 11:11)Anita napisał(a): Perla podam Ci bezposredni adres gdzie mozesz napisac oficjalna skarge na opierzalosc pracownikow FK

Service-Haus.Kundenreaktionsmanagement@arbeitsagentur.de

Moj kolega tez mial ten sam problem co Ty,ale nie wiem jak sie potoczyla jego sprawa,ale jak wroci to spytam i napisze Ci.

Ja jednak skontaktuje się z polskojęzycznym prawnikiem Smile bo mój niemiecki jest jeszcze zbyt słaby na samodzielne wojowanie Smile dopiero październik/ listopad będę zdawać certyfikat B1 Tongue
31-07-2014, 08:42
Cytuj

Post: #19
Perla i jak poszlo u adwokata?
Poinformowal Cie o nowych ustawach?
28-08-2014, 14:26
Cytuj

Post: #20
Wpływ nowej ustawy o zasiłkach rodzinnych na funkcjonowanie Kindergeld


http://www.finanzamt.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=53&Itemid=98
01-09-2014, 13:10
Cytuj



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Bug Zasiłek? Dash 6 6,810 23-01-2018, 21:16
Ostatni post: Dash

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości