Jesteś nowy na naszym forum?

Zapoznaj się z innymi i dowiedz gdzie i jak możesz zamieścić ogłoszenia.

Czytaj więcej

Nowy serwis z ogłoszeniami

Zapraszamy na nasz nowy serwis z ogłoszeniami. Znajdziecie tam sporo interesujących ogłoszeń. Czytaj więcej

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakiś problem i potrzebujesz pomocy napisz a na pewno pomożemy.

Czytaj więcej

Nabór na Moderatora i Redaktora

Poszukujemy Moderatorów i Redaktorów na nasze forum. Chciałbyś dołączyć?

Czytaj więcej
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyniki badan!
Post: #1
Morfologia krwi
Ogólne badanie krwi, czyli morfologia krwi, powinno się wykonywać raz w roku. Jest ono pomocne w diagnostyce wielu chorób. Co się kryje za tajemniczymi skrótami, jakie parametry stanowią normę, o czym świadczą obniżone oraz podwyższone wartości m.in. hemoglobiny, erytrocytów, leukocytów czy limfocytów - tego dowiesz się z naszego niezbędnika. Krótkie opisy najważniejszych parametrów pomogą w interpretacji wyników.

Badanie moczu
Badanie moczu – powszechne, łatwo dostępne, proste i tanie. Nie bagatelizujmy jednak jego znaczenia! Badanie moczu może powiedzieć bardzo dużo na temat naszego zdrowia poprzez sprawdzenie m.in. zawartości glukozy, bilirubiny, ciał ketonowych, białka i pH. Pozwala ocenić funkcję nerek i wątroby, można dzięki niemu wykryć cukrzycę, choroby metaboliczne oraz zakażenia układu moczowego. Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić w badaniu ogólnym moczu.

Lipidogram
Zbyt wysoki pozom cholesterolu w organizmie przyczynia się do wielu chorób, m.in. miażdżycy. Jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób sercowo-naczyniowych (zawał, udar). Aby ustalić, jaki jest poziom ryzyka wystąpienia tych chorób, warto zrobić lipidogram. Co oznacza wynik powyżej lub poniżej normy LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu i trójglicerydów? O czym mogą świadczyć wyniki badań i jakie są normy - o tym w naszym niezbędniku.

Biochemia
Wiele chorób (m.in. nerek, wątroby) przebiega bezobjawowo. Ich diagnoza często jest przypadkowa, dlatego tak ważne są badania biochemiczne. Jakie badania są ważne w chorobie nerek, o czym świadczy podwyższony wskaźnik CRP, co to jest przesączanie kłębuszkowe, jaka jest norma albuminy, lipazy, mioglobiny czy elastazy - o tym w krótkim niezbędniku diagnostycznym dotyczącym biochemii.

Koagulogram
Jeśli Twoje rany dłużej się goją lub nawet od niewielkiego uderzenia robią Ci się siniaki, prawdopodobnie masz problem z krzepliwością krwi. Aby zdiagnozować to zaburzenie, lekarz zleci Ci wykonanie koagulogramu. Badanie to polega na oznaczeniu liczby płytek, które odpowiadają za krzepnięcie krwi. Co oznacza zbyt niski lub zbyt wysoki poziom fibrynogenu, INR, czasu trombinowego lub rekalcynacji osocza (CK)?

Elektrolity
Hipokalcemia, hiperkalcemia, hiponatremia, hipernatremia - te określenia związane są niedoborem lub nadmiarem określonych elektrolitów w organizmie. Ich nieprawidłowe stężenia mogą wywołać m.in. osłabienie, zaburzenia rytmu serca, drżenia mięśni. Jakie są normy, o czym świadczą podwyższone i obniżone wartości elektrolitów takich jak sód, potas, wapń, fosfor i magnez - dowiedz się z niezbędnika diagnostycznego.

Gazometria
Gazometria to badanie, które ma na celu sprawdzenie poziomu tlenu transportowanego we krwi oraz równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Zleca się je m.in. w celu potwierdzenia chorób zaburzających oddychanie. Sprawdź, jakie są normy.

Immunologia
Zadaniem układu immunologicznego jest obrona organizmu przed różnego rodzaju patogenami. Zaburzenie pracy tego układu prowadzi do rozmaitych chorób (m.in. alergie, reumatoidalne zapalenie stawów, WZW), aby je zdiagnozować lekarz może zlecić badania na przeciwciała. Poniżej prezentujemy krótki przewodnik po antygenach.

Hormony
Osteoporoza, niepłodność, otyłość, nadciśnienie, zmęczenie - to tylko nieliczne z objawów zaburzeń hormonalnych. Hormony regulują pracę całego naszego organizmu, dlatego choroby endokrynologiczne dają tak wiele poważnych objawów. Dowiedz się, jakie są prawidłowe wartości hormonów i co oznaczają odstępstwa od laboratoryjnych norm.

Markery nowotworowe
Markery nowotworowe służą do wstępnego rozpoznania choroby nowotworowej i kontroli skuteczności leczenia. To bardzo różnorodna grupa, do której należą antygeny, cytokeratyny, enzymy oraz hormony. Są one pomocne w diagnostyce raka jelita grubego, płuc, trzustki, żołądka, jajnika, wątroby oraz gruczołu krokowego. Poznaj bliżej markery nowotworowe opisane w naszym niezbędniku.

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego bywa nieodzowne w diagnostyce chorób ośrodkowego układu nerwowego. Zmiany w parametrach płynu mózgowo-rdzeniowego występują przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, guzach mózgu, udarze mózgu czy krwotoku wewnątrzczaszkowym. W naszym niezbędniku omawiamy nieprawidłowości w badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Ciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do udaru mózgu, uszkodzenia siatkówki oka, niewydolności serca i zawału oraz przewlekłej choroby nerek. Sprawdź, jakie są prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego i zakresy norm dla nadciśnienia lekkiego, umiarkowanego i ciężkiego.

http://zdrowie.wieszjak.polki.pl/niezbednik/wyniki-badan
Madry wie co mowi, glupi mowi co wie.
05-01-2014, 20:58
Cytuj



Wiadomości w tym wątku
Wyniki badan! - ychna - 05-01-2014, 20:58
RE: Wyniki badan! - ychna - 13-02-2015, 12:22
RE: Wyniki badan! - ychna - 08-01-2014, 13:03
RE: Wyniki badan! - ychna - 08-01-2014, 13:08
Czym jest böl? - ychna - 28-05-2014, 15:35
RE: Wyniki badan! - ychna - 28-05-2014, 19:30
RE: Wyniki badan! - ychna - 04-06-2014, 08:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: