Post: #1
Borelioza coraz groźniejsza. Przenoszą ją nie tylko kleszcze, ale i ludzie.
![[Obrazek: seks-kleszcz_8168.png]](https://i.wpimg.pl/O/648x0/i.abczdrowie.pl.sds.o2.pl/2017/06/12/seks-kleszcz_8168.png)
1. Nowe informacje na temat boreliozy
Najnowsze badania nad boreliozą zrealizowane w USA i Niemczech pokazują, że choroba ta kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic. Okazuje się, że zarażenie nią nie następuje wyłącznie poprzez ukąszenie kleszcza, tak jak do tej pory myśleliśmy.
2. Duże zagrożenie dla kobiet w ciąży
Niewiele osób wie, że dzieci mogą mieć wrodzoną boreliozę. Jeżeli kobieta w ciąży choruje, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko, które się urodzi, też będzie zarażone.
- Matka chorująca na boreliozę, poprzez łożysko zaraża nią również swoje dziecko. Kobiety starające się o dziecko, które zostały ugryzione przez kleszcza, powinny koniecznie poddać się kompleksowym badaniom na choroby odzwierzęce. Dzięki temu, będzie można podjąć niezbędne leczenie, zanim zarażeniu chorobą ulegnie również dziecko - mówi dr Jarosław Pacoń - ekspert leczenia boreliozy.
Na chorobę u noworodka mogą wskazywać objawy choroby Aspergera, autyzmu czy też zaburzenia behawioralne. Niestety, ze względu na to, że dzieci rzadko są diagnozozwane pod kątem choroby, borelioza może być mylona z innymi schorzeniami.
3. Borelioza przenoszona drogą płciową?
Boreliozą można się również zarazić poprzez kontakt seksualny z drugą osobą, jeśli ta jest zarażona, czyli w sposób zbliżony do kiły – choroby dróg płciowych. Borrelia przenoszona jest przez te same bakterie - krętki.
Są one obecne w gruczole prostaty i mogą znajdować się w spermie. Mężczyzna może więc nie posiadać widocznych objawów boreliozy, lecz jest nią zarażony. Przeniesienie choroby na swojego partnera seksualnego jest zatem bardzo prawdopodobne.
- Leczę w swojej praktyce pary zakażone w ten spsoób - skomentowała dr Katarzyna Toruńska, ekspert do spraw leczenia boreliozy.
- Okazuje się również, że zanotowano także przypadki przeniesienia bakterii borrelii poprzez ugryzienie komara. - Jest to marginalny przypadek, ale również istniejący i wart odnotowania - komentuje dr Pacoń.
4. Wczesne wykrywanie boreliozy
Istnieją już testy pozwalające na wykrycie boreliozy z większą dokładnością niż te stosowane w naszym kraju. Chodzi o niemiecki test o nazwie LTT, czyli test transformacji limfocytów T w stosunku do antygenów boreliozowych. Nie jest on jednak dostępny w Polsce.
Borelioza musi być leczona przynajmniej przez kilka tygodni, maksymalnie do ośmiu miesięcy. Stosuje się odpowiednie antybiotyki, ale oprócz tego potrzebna jest też wzmacniająca dieta.
Jeżeli chory po kilkutygodniowej kuracji czuje się lepiej i jego parametry LTT wracają do normy, można odstawiać antybiotyk. Wszystko powinno jednak odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.
źródło: wp.pl